Повечето хора развиват до известна степен акне - най-често срещаното състояние на кожата, засягащо предимно тийнейджърите, подложени на хормонални промени.

Акнето може да бъде леко (малко, по няколко пъпки), умерено (възпалителни папули) или тежко (възли и кисти). Третирането зависи от тежестта на състоянието.

Какво причинява акне?

Акнето е предимно хормонално състояние, задвижвано от мъжки или „андрогенни“ хормони, които обикновено стават активни през тийнейджърските години. Чувствителността към такива хормони, комбинирана с бактерии по кожата и мастни киселини в мастните жлези, причиняват акне. Чести места за акне са лицето, гърдите, раменете и гърба - местата на мастните жлези.

Проявите на акне включват бели връхчета, черни точки, малки неравности, възли и кисти.

Въпреки че акнето по същество е нормално физиологично явление, някои фактори могат да влошат състоянието, включително:

  • Колебаещите се нива на хормоните по време на менструацията
  • Механично третиране – стискане на пъпките
  • Носенето на неподходящо облекло

Как се лекува акне?

Само три вида лекарства се оказат ефективни за лечение на акне – антибиотиците, бензоил пероксид и ретиноиди. Повечето хора изискват поне един или два препарата, в зависимост от тежестта на акнето им.

Бензоил пероксид, който се предлага като продукт без рецепта е насочен към повърхностните бактерии, които често влошават акнето. Дразненето (сухотата) е често срещан страничен ефект.

Ретиноидите (производни на витамин А) са насочени към черните точки и белите връхчета, първите лезии от акне, както и възпалителни папули и пустули. При всички ретиноиди най-честите странични ефекти са сухота и дразнене.

Антибиотиците, които се прилагат локално върху кожата или се приемат перорално, контролират повърхностните бактерии и намаляват възпалението в кожата. Антибиотиците са по-ефективни, когато се комбинират с бензоилов пероксид или ретиноиди. Оралният ретиноиден изотретиноин е запазен за хора с тежка или широко разпространена (възлова или кистозна) болест. Изотретиноинът свива размера на маслените жлези, анатомичния произход на акне. Страничните ефекти могат да включват суха кожа, повишен холестерол и триглицериди.

Хормоналната терапия може да бъде полезна за някои жени с акне, особено за тези с признаци и симптоми (нередовен месечен цикъл, изтъняване на косата) на андроген (мъжки хормон) в излишък. Хормонотерапията се състои от естроген с ниска доза и прогестерон (противозачатъчни таблетки) или антиандрогенни (спиронолактон).

Как може да се предотврати появата на акне?

За да предотвратите акнето и да намалите ефекта му върху кожата, следвайте тези съвети:

  • Изберете почистващо средство, специално създадено за акне. Тези продукти често съдържат салицилова киселина или бензоил пероксид, които помагат за изчистване на раните от акне.
  • Почистете внимателно лицето си, по-грубото третиране на акне може да влоши акнето или да причини белези. Когато миете лицето си, използвайте ръцете си или памучни тампони, тъй като всеки продукт или друг почистващ материал може да причини разкъсване и рани от акне.
  • Ако трябва да използвате овлажнител, използвайте само леки, некомедогенни овлажнители, които не влошават акнето.
  • Ако сте жена, използвайте продукти без масло. Тежкият грим или други козметични продукти, които запушват порите, могат да причинят поява на акне.
  • Упоритото акне може да е знак за нещо сериозно, което се случва вътре в тялото Ви.

Шест състояния на кожата, които могат да приличат на акне?

1. Синдром на поликистозни яйчници

Жените, които имат синдром на поликистозни яйчници, често имат акне. Обикновено имат други признаци на хормонален проблем, като загуба на коса, силно окосмяване на лицето им или друга зона по тялото, като косъмът е удебелен и тъмен. Синдромът на поликистозни яйчници може да причини нередовна менструация, сънна апнея, диабет, сърдечни заболявания и други неразположения.

Жените, които подозират, че могат да имат синдром на поликистозни яйчници, трябва незабавно да посетят своя дерматолог или гинеколог.

Ако сте диагностицирани със синдром на поликистозни яйчници, Вие трябва да бъдете под грижите на медицински специалист, който да предприеме третиращ курс за кистите във Вашите яйчници.

2. Розацея

Папулопустуларната розацея често предизвиква зачервяване в центъра на лицето и подобни на акне обриви.

Приликите с акне идват от това, че обикновено зачервяванията се появяват по лицето. Редуват се периоди на успокоение и на обостряне на обрива. Кожата на лицето Ви е много чувствителна. Може да пари и да чувствате дискомфорт. Чувствате очите си подути и раздразнени.

Розацеята не може да се унищожи напълно, така че се заредете с търпение и постоянство.

3. Кератоза пиларис върху кожата

„Keratosis pilaris“ причинява малки, червени подутини, които могат да бъдат сбъркани с акне.

Каква е разликата с акне: За разлика от пъпките от акне, тези неравности са груби и обикновено се появяват на суха кожа. Обикновено ги виждате на горната част на ръцете и на предната част на бедрата. Възможно е някои от Вашето семейство да страда от същото състояния.

Тези неравности са безобидни и няма нужда да предприемате нищо относно тях. Ако сърбежът, сухотата или външният вид Ви притесняват, може да предприемте стъпки.

 4. „Hidradenitis suppurativa“- Акне Инверса

Състоянието на кожата на „Hidradenitis suppurativa“ обикновено се развива на подмишниците или слабините.

Откъде идва разликата с акне: Имате подутини или кисти, наподобяващи акне, на места, където кожа докосва кожа, като подмишниците, слабините, задните части или горната част на бедрата. Жените могат да ги получат и под гърдите.

Третирането е важно, защото може да предотврати влошаване на акне инверса. Ако „Hidradenitis suppurativa“ се влоши, изригванията, подобни на акне, могат станат дълбоко в кожата и да станат болезнени. Те могат да се разкъсат, да изтече гной върху дрехите Ви. Тази течност често има неприятна миризма.

Докато третирате дълбоките неравности, може да се образуват белези. При повторни огнища кожата често започва да изглежда гъбеста, тъй като дълбоко в кожата се образуват тунели.

5. Периорален дерматит

Периоралният дерматит обикновено се развива при млади жени и жени на средна възраст.

Ако имате обрив, който прилича на много малки пъпки, но се развива само около устата, може би страдате точно от това състояние. Рядко обривът се развива около очите (периорбитален дерматит) или носа (периназален дерматит), вместо около устата. Кожата може да пари или да се появи сърбеж.

Кожата може да се третира и с антибиотици, изотретиноин (лекарство, използвано за лечение на тежко акне) или процедури, които дерматолозите използват за премахване на други кожни състояния.

Selcura създаде серията Antiac - козметични продукти на производителя на световноизвестния Dermaspray Intesive - Salcura. Представляват практично и ефикасно решение за кожа с пъпки, петна, черни точки и акне. Всички продукти от линията съдържат дълбоко проникващи почистващи и антибактериални съставки, които веднага се абсорбират от кожата и започват да действат. Дезинфекцията значително редуцира възпаленията, причинени от инфекции, и размера на порите.

Продуктите на тази марка са с изцяло натурален произход и са хипоалергични, което Ви гарантира наистина невероятен резултат. Винаги използвайте щадящи средства, за да избегнете раздразнение.

Предимства на спрея Антиак Актив от Salcura:

  1. Бързото проникване в епидермиса дори и до най-труднодостъпните места;
  2. Благодарение на активните съставки действа директно върху новообразуващите се клетки на кожата
  3. Прилага се изключително лесно и не оставя неприятно лепкаво усещане след употреба.